לאחר הלידה

לאחר הלידה

מה קורה לאחר הלידה?
מייד לאחר הלידה, אם תרצי בכך, יונח עלייך התינוק/ת. לאחר מכן:

  • ייחתך חבל הטבור - אנו מאפשרים לבן הזוג להשתתף בתהליך מרגש זה - במידה ואין סיבה עוברית לזירוז החיתוך.
  • יינתן לתינוק ציון אפגר והוא יישקל, יולבש ויסומן באמצעות שלושה סרטי זיהוי.
  • הנקה ראשונה - תוך קבלת סיוע והדרכה על ידי המיילדת.
  • התינוק יועבר למחלקת יילודים לבדיקה ראשונית על ידי רופא ילדים.

 

יציאת השליה
הפרדת השליה מתרחשת כתוצאה מהתכווצויות הרחם. יציאתה מלווה בדימום ובסיום התהליך בודקת המיילדת את שלמותה ושלמות אזור החיץ - הפרינאום.
אם בוצע חיתוך יזום (אפיזיוטמי) או נוצר קרע – תבוצע תפירה על ידי רופא. החוטים שבאמצעותם מבצעים את התפירה נמסים מאליהם בתוך מספר ימים.
תשהי בין שעה לשעתיים בחדר הלידה להתאוששות, למעקב ולהנקה ראשונה ולאחר מכן תעברי למחלקת יולדות.

 

אפס הפרדה - כיצד זה נעשה אצלנו?
אנא ציינו בפני המיילדת עוד לפני הלידה שאתם מעוניינים באפס הפרדה וביות מלא. ניתן לעבור לביות מלא בכל רגע במהלך האשפוז, יש ליידע את הצוות על רצונכם.
בחדר לידה, התינוק יונח "עור לעור" על האם.  מגע עור לעור והנקה בשעה הראשונה לאחר הלידה חשובים מאוד לכל התינוקות והאימהות. היתרונות הם רבים ביותר ומשפיעים על כל המעבר של התינוק מחיי הרחם לחיים שמחוצה לו ועל הצלחת ההנקה וייצור החלב. טיפולים לא דחופים יידחו עד כמה שניתן ורצוי עד אחרי ההנקה הראשונה. התינוק יישקל בחדר לידה ומייד יוחזר לאימו להמשך "עור לעור" והנקה.
תינוק בריא שאינו זקוק להשגחה מיוחדת, ממשיך יחד עם אמו למחלקה לביות מלא. ההורים ייתבקשו להגיע לבדיקת רופא ראשונה ובדיקות נוספות, על פי הנחיית האחיות. במהלך הבדיקות והטיפולים השגרתיים אחד ההורים יכול להיות לצד התינוק, ללטף להרגיע ולקבל הסבר.
במידה והתינוק או האם זקוקים לטיפול רפואי או השגחה, האב ילווה את התינוק. ברגע שבריאות האם והתינוק יאפשרו זאת, הם יחזרו לשהות משותפת.
בלניאדו מעודדים את השהות המשותפת של האם עם התינוק לאורך כל היום. בלילה על פי בחירת היולדת, יישאר התינוק איתה לביות מלא או יועבר להשגחת צוות מחלקת תינוקות. בשעות הלילה הצוות יאכיל את התינוק, או יקרא לאם להנקה או האכלה, על פי בחירתה.

אימהות ותינוקות זקוקים למנוחה אחרי הלידה. ההמלצה היא שהמנוחה תיעשה יחד. לשם כך רצוי שיהיה לאם מלווה (בן זוג, אמא, קרוב משפחה או חברה) ברוב שעות היממה. המלווה יאפשר לאם לנוח כשהתינוק לצידה. מלווה אישה תוכל להישאר לצד האם 24 שעות ומלווה גבר בין 8.00 בבוקר ל22.00 בלילה.
אמהות מדווחות שהן ישנות יותר טוב כשהן מרגישות ושומעות את תינוקן לידן. כמובן שלרוב גם התינוקות רגועים יותר ובוכים פחות וכך מתאפשרת מנוחה רבה יותר לאם.

אפס הפרדה