אפס הפרדה

אפס הפרדה

 

אחרי 9 חודשים - על אפס הפרדה וביות מלא

אחרי 9 חודשים ברחם, רגוע, מוגן, עטוף, מתנועע בעדינות במים, צמוד לאמו, שומע אותה ואת הלמות ליבה, חש בה, מגיב אליה, התינוק נולד.
התינוק ואימו נבראו כיחידה אחת. כל פרט ופרט במנגנון הזוגי המדהים הזה מראה על כוחה של הבריאה. ככל שחוקרים יותר, מגלים שכל הפרדה בין תינוק לאימו בעיקר בימים הראשונים עלולה לשבש מנגנונים מורכבים ועדינים ועליהם להישאר יחדיו.

 

מה זה אפס הפרדה?
המושג אפס הפרדה - זהו מצב בו האם והתינוק נשארים יחדיו כבר מרגע הלידה ללא כל הפרדה.
הפרדה בין תינוק לאימו החלה רק עם המעבר של נשים ללידות בבתי חולים, אך בחלוף השנים הצטבר ידע רב על ההשפעה החיובית של השהות המשותפת של התינוק עם אימו כבר מיד לאחר הלידה.
בעקבות המחקרים הרבים, מומחים רבים כגון האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ((AAP, וארגון הבריאות העולמי (WHO ) מסכימים וממליצים, שבמידה ואין בעיה רפואית אין להפריד אימהות ותינוקות מרגע הלידה ובימים שלאחר הלידה. המחקרים מראים יתרונות גדולים לאפס הפרדה בין תינוק לאימו, לבריאות הפיזית והנפשית של האם והתינוק והשפעה רבה על הקשר הנוצר ביניהם.
בלניאדו אנו תומכים ומאפשרים אפס הפרדה וביות מלא לכל תינוק ואם שבריאותם מאפשרת זו כבר מרגע הלידה. ייחודי מאוד ללניאדו הוא האפשרות לאפס הפרדה גם בניתוחים קיסריים אלקטיביים.

 

כיצד זה נעשה אצלנו?
אנא ציינו בפני המיילדת עוד לפני הלידה שאתם מעוניינים באפס הפרדה וביות מלא. ניתן לעבור לביות מלא בכל רגע במהלך האשפוז, יש ליידע את הצוות על רצונכם.
בחדר לידה, התינוק יונח "עור לעור" על האם.  מגע עור לעור והנקה בשעה הראשונה לאחר הלידה חשובים מאוד לכל התינוקות והאימהות. היתרונות הם רבים ביותר ומשפיעים על כל המעבר של התינוק מחיי הרחם לחיים שמחוצה לו ועל הצלחת ההנקה וייצור החלב. טיפולים לא דחופים יידחו עד כמה שניתן ורצוי עד אחרי ההנקה הראשונה. התינוק יישקל בחדר לידה ומייד יוחזר לאימו להמשך "עור לעור" והנקה.
תינוק בריא שאינו זקוק להשגחה מיוחדת, ממשיך יחד עם אמו למחלקה לביות מלא. ההורים ייתבקשו להגיע לבדיקת רופא ראשונה ובדיקות נוספות, על פי הנחיית האחיות. במהלך הבדיקות והטיפולים השגרתיים אחד ההורים יכול להיות לצד התינוק, ללטף להרגיע ולקבל הסבר.
במידה והתינוק או האם זקוקים לטיפול רפואי או השגחה, האב ילווה את התינוק. ברגע שבריאות האם והתינוק יאפשרו זאת, הם יחזרו לשהות משותפת.
בלניאדו מעודדים את השהות המשותפת של האם עם התינוק לאורך כל היום. בלילה על פי בחירת היולדת, יישאר התינוק איתה לביות מלא או יועבר להשגחת צוות מחלקת תינוקות. בשעות הלילה הצוות יאכיל את התינוק, או יקרא לאם להנקה או האכלה, על פי בחירתה.

אימהות ותינוקות זקוקים למנוחה אחרי הלידה. ההמלצה היא שהמנוחה תיעשה יחד. לשם כך רצוי שיהיה לאם מלווה (בן זוג, אמא, קרוב משפחה או חברה) ברוב שעות היממה. המלווה יאפשר לאם לנוח כשהתינוק לצידה. מלווה אישה תוכל להישאר לצד האם 24 שעות ומלווה גבר בין 8.00 בבוקר ל22.00 בלילה.
אמהות מדווחות שהן ישנות יותר טוב כשהן מרגישות ושומעות את תינוקן לידן. כמובן שלרוב גם התינוקות רגועים יותר ובוכים פחות וכך מתאפשרת מנוחה רבה יותר לאם.

 

מה היתרונות של אפס הפרדה ?

היתרונות של אפס הפרדה וביות מלא עבור התינוק והאם הם רבים, מתברר כי הצורך להיות ביחד הוא צורך פיזיולוגי ונפשי הן של האם והן של התינוק.

מחקרים מראים כי תינוקות שנשארים במגע עם אמם מהלידה בוכים פחות, נרגעים יותר בקלות, רמות הורמון המתח נמוך בגופם, הם שומרים על חום גופם יותר טוב, תפקודי לב, רמות הסוכר בדם וקצב הנשימה שלהם טובים יותר, כמו כן הם נמצאים יותר זמן במצב שינה רגועה, השינה הרגועה חיונית להתפתחות המוקדמת של המוח באופן אופטימלי. כל זאת בהשוואה לתינוקות שהופרדו מאמם.

במגע עם האם ובהנקה התינוק נחשף למערכת החיידקים שלה, וכך היא עוזרת לתינוק לפתח את המערכת החיסונית שלו.

המראה, המגע, הריח של התינוק וההנקה גורמים לאמו להפריש אוקסיטוצין (הורמון האהבה), ולעודד אצלה רגשות אימהיים לרך הנולד, רוגע והרגשת אחריות. האוקסיטוצין מעלה את חום השדיים של האם ב-2 מעלות נוספות, בכדי שתוכל לחמם את תינוקה. במגע עור לעור רמות ההורמון עולות, התינוק ערני ורגוע והוא מוכן להתחיל לינוק.

המחקרים בנושא זה מראים כי אמהות שנמצאות עם תינוקן ללא הפרדה, מייצרות יותר חלב בשלב יותר מוקדם, מניקות לטווח ארוך יותר, ונמצאות בסבירות יותר גבוהה להנקה מלאה. תינוקות אלו יונקים כמויות גדולות יותר של חלב, עולים יותר במשקל ובעלי סיכוי נמוך יותר לפתח צהבת יילודים.

 גם אם את לא מניקה התינוק עדיין זקוק לחום גופך, לקולך, לריח שלך לחיבוקך ולקרבה אלייך ללא הפרדה.

 המגע של עור לעור עם התינוק גורם ליולדת להפריש הורמונים שמסייעים לה לשיכוך הכאבים, שמחה וריפוי. אמהות שהיו באפס הפרדה וביות מלא סבלו פחות מדיכאון אחרי לידה.

עוד נמצא במחקרים שאמהות שנמצאות בביות מלא עם התינוק – מגיבות ומבינות טוב יותר את צרכיו, יוצרות קשר עמוק ובריא עם תינוקן ונעשות עצמאיות ומוכנות יותר מהר למעבר הביתה . השהות המשותפת תתרום להגברת הביטחון ושיפור מיומנות הטיפול בתינוק . היתרונות של מגע עור לעור של האם או האב עם התינוק ממשיכים גם בימים ובשבועות שלאחר הלידה.

בחדרים במחלקת יולדות עומד לרשותכן כל הציוד הדרוש לטיפול בתינוק.
הצוות במחלקת תינוקות עומד לרשות האם והתינוק במהלך כל השהות. האחיות עוברות בין חדרי היולדות מדריכות, מספקות תמיכה ומענה מקצועי לכל שאלה.

 

לנוחיותך, לחצי כאן לצפיה בטופס אפס הפרדה עליו תתבקשי לחתום.